Základní údaje

  • Kraj Olomoucký, okres Šumperk
  • Nadmořská výška: 633m
  • Počet obyvatel: 302 (12.2.2010)
  • GPS: 50°9'8"N, 17°0'40"E
  • Doprava: vlak, bus - přímé spoje Praha, Brno
  • Pošta: Pondělí-Pátek 14:00-15 příjem poštovních poukázek 15:00-16:00 výdejní místo
  • Bankomat: Hanušovice (ČS), Lipová Lázně (ČSOB), Jeseník (ČS, ČSOB, KB, GE)
  • Čerpací stanice: Hanušovice, Staré Město, Jeseník, Velké losiny
  • Mapy, Fotogalerie, Wikipedie
  • Povinně zveřejňované informace dle zákona č. 106/1999 Sb.

O obci

Branná je obcí s bohatou historií a se širokou nabídkou aktivit pro turisty s různými zájmy. Užijí si zde lyžaři, běžkaři a snowboardisté. Stala se totiž v posledních letech stala jedním z nejzajímavějších středisek zimní turistiky. V okolí obce je velké množství lyžařských vleků, běžeckých tras a jiných atrakcí. Branná je výborným místem pro cykloturisty, mohou využít příjemné lesní i jiné trasy, které vedou nádhernou přírodou. Je vynikajícím nápadem také vyrazit pěšky za poznáním okolí. Všude kolem jsou dobře značené cesty, ať je to na Šerák, Keprník a jiné vrcholy jesenických hor nebo naučná turistická trasa Pasák, která je plná přírodních, historických a jiných zajímavostí. Branná je skvělým odrazovým můstkem za poznáním historie a kultury regionu. Je městskou památkovou zónou, je odsud blízko na pěchotní srub “U potoka”, do ruční papírny ve Velkých Losinách, do jeskyní Na Pomezí, apod.

Historie

Obec Branná vznikla v podhůří Jeseníků jako Goldenstein, česky Kolštejn již kolem roku 1282. Zlatý kámen, nyní Branná byla založena při staré obchodní cestě do Slezska. Někdy po roce 1301 panoval v obci Jan Wüstenhube, stavebník a zakladatel místního hradu. Později byl Kolštějn navrácen do královského majetku a od roku 1339 zde vládl rod pánů z Lipé. Od roku 1947mluvíme o obci jako o Branné. Název získala obec podle místní řeky. První městský znak pochází z roku 1570, kdy se poprvé objevil na pečetích města. Vývoj obyvatelstva obce byl v historii velmi kolísavý, počet obyvatel se mapuje od roku 1771. V tomto roce bylo v Branné evidováno celkem 706 obyvatel. V roce 1921 najdeme soupisu obyvatel Branné 911 jmen, z toho pouze 16 Čechů. Po druhé světové válce skočil počet obyvatel na 421 osob.

Půdorys dnešní zástavby Branné je dán úzkým ostrohem zvoleným pro stavbu původního gotického hradu. I přes malou rozlohu městečka zde vzniklo náměstí a poměrně bohatá síť uliček.

Od roku 1992 má Branná status městské památkové zóny.

Hlavní památkové objekty v Branné

Tyto objekty jsou jádrem památkové zóny a jsou pro svou historickou hodnotu chráněny. Jsou o to vyznáčnější, že jsou soustředěny v jednom nevelkém prostoru.

Hrad Kolštejn byl založen pány z Wüstenhube na počátku 14. století. První zpráva o stavbě hradu je zaznamenána poprvé v roce 1301. V 15. stol. za pánů ze Zvole byl hrad rozšířen a přestavěn na výtečně opevněný, těžko dobyvatelný středověký hrad. Na počátku 17. století Žerotínové a páni z Vrbna vybudovali zámecké budovy tzv. středního a dolního hradu. Snažili se o přestavbu hradu do podoby pohodlného renesančního sídla. V této době také vznikla i dodnes dochovaná průjezdní vstupní tzv. Černá věž. 

V současné době je hrad částečně zrekonstruován a je možno si prohlédnout některé jeho části. Prohlídka hradu je velmi zajímavá a i přes probíhající rekonstrukci objektu je možné zde shlédnout spoustu historických i architektonických zajímavostí. Dále si návštěvníci mohou prohlédnout zříceniny původního gotického hradu. Součástí prohlídky je také vstupní historická expozice.

Fojtství bylo zbudováno jako přízemní budova na konci 16. stol. O sto let později byla stavba zvýšena o patro. Další, zvonové, patro fojtství má nejasný původ, pravděpodobně pochází z 19. století. Vnitřní prostory objektu nejsou zatím přístupny veřejnosti.

Kostel sv. Michaela byl původně evangelickým kostelem s názvem Zmrtvýchvstání Krista. Byl postaven v letech 1612-1614. Pro katolicismus byl kostel upraven v roce 1743, v této době došlo také k přesvěcení kostela na patrona sv. Michala. V 19. stol. si kostel vyžádal rozsáhlé stavební úpravy.

Socha sv. Jana Nepomuckého se nachází ve výklenku vnější zdi závěru kostela sochařská práce datovaná do roku 1733.

Sousoší Piety je součástí areálu kostela, lidová kamenická práce z roku 1663

Fara č.p. 113 budova klasicistní architektury z roku 1784

Hřbitovní kaple se zvonicí severní okraj obce zaplňuje místní hřbitov s kaplí - drobná zlidovělá architektura z roku 1810

Boží muka se nacházejí při silnici Branná - Vikantice, barokní pilířová boží muka z roku 1762

Kašna s plastikou Hygie oživuje střední náměstí, kamenná kašna je z roku 1866 a litinová plastika z roku 1901, nesoucí na rameni vázu

Současnost

Branná spolu s Ostružnou, Petříkovem a Ramzovou jsou hodnoceny jako jedny z nejlepších podhorských středisek turistiky a zimních sportů v celé oblasti Jeseníků. Nabídka služeb pro turisty je opravdu široká, své si v Branné najdou milovníci zimních sportů i letní turistiky nebo cykloturistiky. Branná nabízí příjemné strávení volného času pro všechny generace a to ve všech ročních obdobích.

Branná se snaží zlepšit podmínky pro turistický ruch realizací měších i velkých projektů, Vzhledem k omezenému rozpočtu obce je ale těžké financovat rozvoj obce pouze z obecních financí. Branná proto akceptovala výzvy EU a připravila několik projektů do podoby žádosti o dotaci ze strukturálních fondů. Jedním z těchto projektů byl také záměr realizace propagace obce. Díky dotaci na tento projekt můžete nyní číst informace z těchto webových stránek.

Nedílnou součástí života v obci jsou jak nepříjemné skutečnosti jako je zrušení základní školy v roce 2005, tak také aktivity, které obyvatelům život v obci zlehčí a zpříjemní. Takovou aktivitou je rekonstrukce a výstavba vodovodu, která byla zahájena v roce 2005.

Běžným koloběhem života obce je samozřejmě také zlepšování a rozšiřování nabízených služeb stravování a ubytování pro turisty. Zpestřením každodenních událostí jsou pak zábavné akce pořádané v obci, jakými jsou Závody historických motocyklů a sidecarů, Brannenská pouť, Závody v lyžování na trávě nebo Hasičský pohár, Mini pivní slavnosti, jejichž výtěžek putuje na konto dětské onkologie.

Tipy na výlet

Pěšky

Branná je ideálním výchozím bodem pro pěší túru. Zajímavé trasy si zde najdou turisté výletníci i "profesionální" fyzicky zdatní turisté. Stačí si pořádně zavázat tkaničky, sbalit svačinu, namasírovat lýtka a vyrazit třeba po stopách Kolštějnského Pasáka nebo zdolat Jesenickou cestu.

Jesenická cesta začíná v bezprostřední blízkosti Branné, prochází přes Ramzovou a dále Hrubými Jeseníky na Praděd nebo Králický Sněžník.

Stezka Pasák je vhodnější pro rodinné výlety, protože je méně náročná a po cestě najdeme spoustu příjemných zastávek. Opřeni turistickou hůl vyrazte nad Brannou k souboru skal Pasák, cestou se zastavte na stanovištích výra, na naučných stanovištích, u Hučivého potoka. V romantických skaliskách Pasák si přečtete pověst o zakletém pasákovi a schovaní v trávě očekávejte příchod lesních víl. Pouze sem totiž chodí tančit a možná právě vy budete mít štěstí a uvidíte je.

Lyže

Ne nadarmo se Branné říká centrum lyžovaček a zimních radovánek. Přímo v obci i blízkém okolí jsou desítky kvalitních sjezdovek s celou řadou doprovodných služeb.

Běžky

Branná se v poslední době stala vyhlášeným místem pro milovníky bílé stopy. Stalo se tak díky nadšení místních vlekařů, kteří pro vás pravidelně upravují množství značených běžeckých tras. Na svých výletech tak můžete zdolávat zasněžené jesenické pláně, stejně jako prudké sjezdy či stoupání. Svou rozmanitostí jsou běžecké trasy vhodné jak pro rodinné výlety, tak pro skutečné profesionály.